jak segregować odpady

Jak segregować śmieci według nowych zasad?

Od niedawna obowiązują nowe zasady sortowania odpadów. Warto dowiedzieć się co możemy, a czego nie możemy wyrzucać do określonych pojemników. Poznajmy więc te nowe zasady. Oto one:

1) Pojemnik (zielony, szkło):

a) możemy wyrzucać – szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców); butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym po napojach alkoholowych i olejach roślinnych).

b) nie możemy wyrzucać – szkła z okularów; reflektorów; monitorów i lamp telewizyjnych; termometrów; ceramiki, porcelany, fajansu, kryształów; zniczy z woskiem; szkła żaroodpornego.

2) Pojemnik (niebieski, papier):

a) możemy wyrzucać – gazety i czasopisma; papier pakowy; opakowania z papieru, karton, tekturę; ulotki, katalogi, prospekty; zeszyty i książki; torby i worki papierowe; zadrukowane kartki.

b) nie możemy wyrzucać – papierowych worków po nawozach, cemencie; ręczników papierowych, zużytych chusteczek higienicznych i pieluszek; tapet; papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego; papieru lakierowanego i powleczonego folią.

3) Pojemnik (ciemno-żółty, metale i tworzywa sztuczne):

a) możemy wyrzucać – kartony po mlekach i sokach; metalowe garnki; plastikowe worki, torby; zgniecione plastikowe butelki po napojach; puszki po konserwach; aluminiowe puszki po sokach i napojach; opakowania po proszkach do prania, paście do zębów, kosmetykach.

b) nie możemy wyrzucać – pojemników po lakierach i farbach; plastikowych zabawek; zużytego sprzętu AGD i RTV; butelek i pojemników z zawartością.

4) Pojemnik (szary, zmieszane):

a) możemy wyrzucać – potłuczone lustro; zużyte środki czystości; zabrudzony papier; zbite kubki; żwirek dla kota; piasek.

b) nie możemy wyrzucać – zużytych opon; mebli; zużytego sprzętu elektronicznego i AGD; żarówek i świetlówek; zużytych baterii; przeterminowanych chemikaliów i leków; pojemników po środkach ochrony roślin; odpadów komunalnych.

5) Pojemnik (brązowy, BIO):

a) możemy wyrzucać – trociny i korę drzew; gałęzie krzewów i drzew; skoszoną trawę, liście, kwiaty; odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki); resztki jedzenia; niezaimpregnowane drewno.

b) nie możemy wyrzucać – popiołu z węgla; oleju jadalnego; drewna impregnowanego; płyt wiórowych i pilśniowych; zwierzęcych produktów, na przykład kości; odchodów zwierząt; ziemi i kamieni.

Dodatkowe informacje

Więcej informacji na temat jak prawidłowo segregować śmieci według nowych wytycznych można uzyskać na tej stronie internetowej: https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *