segregacja śmieci

Jak segregować śmieci w małym mieszkaniu? Poradnik

Często wydaje nam się, że segregacja śmieci przy niewielkim metrażu jest wyjątkowo trudna. Pod zlewem nie mamy zbyt wiele miejsca na kilka śmietników, więc pomimo posiadania wiedzy na temat tego, jak sortować odpady, możemy mieć problem ze wdrożeniem jej w życie. Wystarczy jednak kilka ciekawych rozwiązań, by i na kawalerce stało się to możliwe – sprawdź kilka naszych propozycji.

Wiszące pojemniki na śmieci, które zmieszczą się w każdej kuchni

Wiszące śmietniki to zdecydowanie najbardziej nietypowe, kreatywne rozwiązanie na segregację śmieci w małej kuchni. Nie ma takiego metrażu, na którym by się nie zmieściły, wystarczy je bowiem przyczepić do drzwiczek kuchennych mebli. Możemy zdecydować się zarówno na wersję odkrytą, jak i zakrywaną za pomocą możliwej do uchylenia pokrywki.

Choć recykling kojarzy nam się przede wszystkim ze śmietnikami w różnych kolorach, możemy wybrać identyczne kosze, dbając o estetykę w kuchni i oznaczyć je stosowną etykietą. Kosze można także zawiesić od wewnętrznej strony szafki, przy czym mini-wersję pojemnika na BIO odpady warto zachować na zewnątrz; wówczas w sposób wygodny i praktyczny będziemy mogli zrzucać do niego obierki z warzyw prosto z blatu.

Specjalistyczna szafka do koszy recyklingowych

Zdecydowanie się na taki mebel sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, w której dopiero urządzamy kuchnię; przy zakupie mieszkania czy remoncie. Jeśli jednak jesteśmy właśnie na tym etapie, to warto przemyśleć zakup szafki na kosze do recyklingu. Zaoszczędzimy dzięki niej naprawdę sporo miejsca w kuchni, a umieszczenie odpowiedniej ilości śmietników nie będzie żadnym wyzwaniem.

Mebel ten albo otwieramy jak klasyczną szafkę stojącą, albo wysuwamy do przodu na prowadnicach. W środku znajdziemy wbudowany metalowy „organizer” na kilka koszy. Jako że są one schowane, tutaj już bez strachu o estetykę kuchni możemy zdecydować się albo na kolorowe pojemniki, albo worki w różnych barwach, które ułatwią nam zapamiętanie, gdzie umieścić dany odpad.

Nie wstydź się koszy – wystaw je na widok!

Śmietniki kojarzą nam się z brzydkim zapachem, prawdopodobnie dlatego chowamy je w szafce, tradycyjnie tej pod zlewem. Pamiętajmy jednak o tym, że opróżniamy je przecież regularnie; jeśli pojemnik nie ma metra wysokości, to nie zmieści ogromnej ilości śmieci. Kosze recyklingowe chronią nas przed brzydkim zapachem między innymi właśnie ze względu na segregację; BIO odpady są całkowicie odseparowane i możemy kontrolować to, jak często należy je wynosić.

Co więcej, klasyczny śmietnik pod zlewem jest zwykle wiaderkiem z założonym workiem. Współczesne pojemniki na śmieci są znacznie bardziej funkcjonalne i najczęściej posiadają ruchomą pokrywę. Ciekawym rozwiązaniem są zestawy śmietników dedykowanych właśnie segregacji; każdy posiada wspomniane przykrycie i są wyprofilowane w taki sposób, byśmy mogli postawić jeden na drugim, nie tracąc przy tym dostępu do tych spodnich. Otrzymujemy więc pojemniki, które bez problemu możemy postawić pod ścianą w kuchni czy przedpokoju; to przecież żaden wstyd! A jeśli w dalszym ciągu obawiamy się przykrego zapachu, wybierzmy worki zapachowe, które doskonale go maskują.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *