budowa domu krok po kroku

Budowa domu – krok po kroku

Budowę domu możemy podzielić na kilka podstawowych etapów. Posiadają one ścisłą kolejność i nie da się pominąć żadnego z nich. Są one niezwykle ważne, ponieważ pozwalają zadbać nam o każdy istotny szczegół. Umożliwia to także sprawniejszą pracę. Masz w planach stworzenie od podstaw swoich czterech ścian? Warto zatem byś wiedział jak wygląda budowa domu od A do Z.

Poniżej w dużym uproszczeniu sprawdzisz jakie wyróżniamy etapy tej inwestycji i co każda z nich uwzględnia.


Etap początkowy.

Zanim będziemy mogli cokolwiek zacząć działać musimy załatwić wszelką potrzebną dokumentację i pozwolenia. To niezwykle ważna faza, której nie można pominąć. Można stwierdzić, że to właśnie ona wpłynie na cały proces budowy. Dlatego też nie spieszmy się z takimi decyzjami jak chociażby zakup działki budowlanej. W tym czasie należy również określić jaki dokładnie dom nas interesuje – czy ma być to dom parterowy, a może dom piętrowy?

Tych opcji jest naprawdę dużo. Każdy wybierze coś idealnego dla siebie. Gotowe projekty domów to niezliczona ilość rozwiązań niezależnie od naszej sytuacji życiowej czy finansowej. W ostateczności możemy zdecydować się na indywidualny projekt na zamówienie wykonany przez profesjonalnych architektów.


I etap – stan zerowy.

Kiedy ogrodzimy cały plan budowy możemy oficjalnie powiedzieć, że rozpoczęliśmy stan zerowy. Zaraz po tym należy wytyczyć dokładną lokalizację stawianego budynku. Tego nie możemy wykonać sami. Pomocny będzie nam tu uprawniony geodeta, który tak naprawdę tylko on może wykonać tę czynność. Stan zerowy budowy domu włącza jeszcze wyrównanie działki, przygotowanie fundamentów i piwnicę. Warto tu jeszcze pokusić się jeszcze o zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią.


II etap – stan surowy otwarty.

Jest to etap, który najlepiej rozpocząć wiosną. Dlaczego? W tym okresie realizowane są takie prace jak chociażby wykonanie ścian zewnętrznych, więźby dachowej, stropów, schodów betonowych. Poza tym powstaje także komin czy pokrycie dachu. By wszystkie te prace przeszły bez większych kłopotów możemy wcześniej poszukać profesjonalnej ekipy budowlanej.

Z tym nie powinniśmy mieć problemów, gdyż ofert tego typu w każdym województwie jest mnóstwo. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrze sprawdzić firmy, które zajmują się budową domów zanim dokonamy ostatecznego wyboru. Jeśli nikt z naszych znajomych czy rodziny nie może polecić nam nikogo sprawdzonego to warto przejrzeć opinie w Internecie.


III etap.

Kiedy na naszej działce widać już znaczące postępy możemy zadbać w tej fazie o takie kwestie jak instalacje elektryczne, gazowe, kanalizacyjne czy wodne. Prócz tego powinny pojawić się drzwi zewnętrze i stolarka okienna. W tym stanie dom jest należycie przygotowany do zimy. Dzięki temu na spokojnie można zająć się zmianą ogrodzenia, które pozostanie z nami już na stałe i suchymi tynkami.


IV etap – prace wykończeniowe.

Właściciele domków jednorodzinnych uwielbiają ten moment – to właśnie wtedy montuje się wszystkie urządzenia grzewcze. Wnętrza coraz bardziej zachęcają do zamieszkania, gdyż wykonywane są prace wykończeniowe. Wiele osób chcąc już mieć wszystko za sobą decyduje się na tym etapie na wykonanie elewacji zewnętrznej. Nie jest to jednak wymagane. Równie dobrze możemy to zrobić nawet za kilka lat. Po tym wszystkim nie pozostaje nam już nic innego jak umeblowanie naszych czterech ścian.


V etap – zakończenie budowy.

Dom jest w pełni wykończony i możemy cieszyć się jego aranżacją wnętrz. Jednak to nie oficjalny koniec. Pozostaje nam jeszcze dokończyć niezbędne kwestie związane z formalnościami. Musimy wnieść zawiadomienie o zakończeniu budowy. Taki wniosek powinniśmy złożyć do odpowiedniego nadzoru budowlanego.


PODSUMOWANIE

Budowa domu to zawsze wielkie wyzwanie. Często staramy się o kredyt hipoteczny, a następnie przez kilka miesięcy dokładamy wszelkich starań, by wszystkie prace następowały jedna po drugiej w odpowiednim czasie. Warto znać ich kolejność, aby uniknąć przedłużających się terminów. Dzięki tej wiedzy możemy lepiej się przygotować co sprawi, że szybciej przeprowadzimy się do swojego wymarzonego domu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *