Coraz częściej w ogrodnictwie odchodzi się od sztucznych nawozów i powraca do tych bardziej naturalnych metod. Jak rozpocząć kompostowanie i przede wszystkim – jak robić to poprawnie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Kompost – co to jest?
Jest to nawóz organiczny, który powstaje głównie z odpadów roślinnych w wyniku tlenowego rozkładu resztek przez mikroorganizmy. Taki nawóz wzbogaca glebę w próchnicę, sprawia, że jest ona bardziej pulchna i przewiewna. Bardzo dobrze użyźnia ziemię, ponieważ jest źródłem materii organicznej. Używając własnoręcznie wykonanego kompostu, redukujesz do zera zagrożenie przenawożenia lub zatrucia gleby. Nawóz ten jest stosowany w ogrodach przydomowych, uprawach ekologicznych oraz działkowych.
Metody – kompostowanie w pryzmie
Najprostszą, a tym samym najtańszą metodą jest kompostowanie w pryzmie. Idealnie sprawdzi się więc, gdy nie masz jeszcze doświadczenia w tej dziedzinie. Nie musisz budować lub kupować kompostownika. Wadą tej metody jest na pewno czas uzyskania kompostu – musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać nawet 1, 5 roku. Niestety, pryzma wygląda też niezbyt estetycznie, dlatego, jeżeli Twój ogród lub działka znajduje się na niewielkiej powierzchni, lepiej zainwestować w zabudowę. Kiedy jest najlepszy czas na założenie kompostownika w pryzmie? Tak naprawdę możesz to zrobić w każdym momencie w ciągu roku, o ile termometry nie wskazują minusowych temperatur. Najlepszym miejscem będzie takie, które jest osłonięte od wiatru i zacienione.
Metody – kompostowanie w kompostowniku
Jest to przede wszystkim bardziej estetyczna i czystsza metoda. Nowością na rynku są termokompostowniki, które nie tylko chronią kompost przed wiatrem i słońcem, ale również zapewniają izolację termiczną, co z kolei skraca czas jego uzyskania. Kompostownik skonstruuj tak, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Możesz kupić gotowy produkt z tworzywa sztucznego lub zbudować go samodzielnie.
Co nadaje się do kompostowania?
Co możesz dodać do kompostownika, aby spełniał on swoją funkcję i w przyszłości użyźnił glebę w Twoim ogrodzie? Idealnie nadadzą się do tego:
• zdrowe rośliny,
• chwasty bez nasion,
• liście i popiół drzewny,
• resztki jedzenia – obierki od owoców i warzyw, fusy po herbacie,
• jeżeli masz taką możliwość, dodaj trochę zeszłorocznego kompostu, który będzie pełnił funkcję aktywatora.
Im bardziej będzie zróżnicowany materiał, który wykorzystasz do produkcji, tym bardziej wartościowy będzie Twój kompost.
Najczęściej popełniane błędy
Może Ci się wydawać, że kompost to po prostu hałda organicznych śmieci wyprodukowanych w Twoim gospodarstwie domowym. Jeżeli jednak chcesz, aby użyźniał glebę, dzięki czemu Twoje rośliny będą jeszcze zdrowsze i piękniejsze, musisz wystrzegać się następujących błędów:
• nie dodawaj do kompostu resztek roślin, które były zainfekowane chorobami i pasożytami,
• unikaj wapnia – dodanie tego pierwiastka spowoduje szybszy rozkład, ale równocześnie pozbawi kompost bardzo ważnego składnika, jakim jest azot,
• nie umieszczaj go w dołach i zbiornikach betonowych – ograniczysz w ten sposób dostęp powietrza,
• pamiętaj, aby dokładnie rozdrabniać materiał dodawany do kompostownika – w przeciwnym wypadku może blokować swobodny dostęp powietrza, który jest potrzebny do prawidłowego rozkładu.
Kompost użyźni glebę w Twoim ogrodzie i sprawi, że będzie wyglądał okazale, a rośliny będą jeszcze zdrowsze. Co więcej, pomoże Ci zminimalizować generowane przez Twoje gospodarstwo domowe odpady organiczne.